Customer Service 6 888 222    Opening Hours E-P 9-21

5 ettekäänet, et mitte raha säästa (ja kuidas neist 2021. aastal vabaneda)

18.01.2021
5 ettekäänet, et mitte raha säästa (ja kuidas neist 2021. aastal vabaneda)

Kas avastad end vahel toomas ettekäändeid, miks Sul pole võimalik raha kõrvale panna? Ära muretse Sa ei ole kindlasti ainuke. 

Võid ju loota, et saad peagi suure lotovõidu osaliseks ja säästa polegi vaja. Me kõik teame, et see pole vist siiski ideaalne plaan. Kui asi puudutab rahakogumist või võlast vabanemist, on lihtne tulla erinevate vabanduste peale ning oma probleeme ignoreerida. Kindlasti on meil kõigil olnud kunagi kiusatus mõne ettekäändega lagedale tulla.

Tõde on aga see, et peaaegu kõik (olenemata sellest, kui palju nad teenivad) saavad vähemalt midagi raskemateks aegadeks kõrvale panna. Pea liiva alla peitmine tekitab vaid rohkem stressi ja paneb Sinu rahaprobleemid kuhjuma.

Siit leiad viis levinud ettekäänet, millega inimesed õigustavad mitte säästmist, ning lihtsad nipid, kuidas oma finantsharjumusi sel aastal muuta.

„Ma alustan säästmisega tulevikus”

Paljud inimesed lükkavad rahakogumist edasi lihtsalt seetõttu, et usuvad et neil on piisavalt palju aega seda tulevikus teha. Tihti arvatakse, et karjääri edenedes teenitakse rohkem ning seetõttu on ka lihtsam säästa. Paraku ei lähe elu aga alati nii, nagu planeeritud. Seepärast ei ole kogumise puhul hea mõte ainult helgemale tulevikule lootma jääda. Miks lükata edasi midagi, millega võiksid alustada juba kohe praegu?

„Elu on liiga kallis”

Isegi kui see vastab tõele, saad Sa ju enamikul juhtudest siiski otsustada, kuhu Sinu raha läheb. Selleks, et hakata koguma, pead eeldatavasti loobuma mõnede asjade ostmisest, mis ei ole nii olulised.

Võtame näiteks väljas söömise. Võib ju tunduda, et 1-2 korda nädalas väljas söömas käia pole midagi hullu. Kui aga asendad kõik need korrad kodus söömisega ning võtad lõunasöögi tööle kaasa, saad juba päris korralikult säästa. Seega, valmista oma toit ise ja vaata kuidas Sinu säästud kasvavad! Otsi näiteks välja mõni kokaraamat, mis seni riiulil tolmu on kogunud, ja katseta mõnd põnevat retsepti.

„Ma ei oska rahaga ümber käia”

See on arvatavasti üks kõige enam levinud ettekäändeid. Vabandus, et rahaga ei osata piisavalt hästi majandada, ei ole aga õigustus mitte säästmiseks. Selleks, et midagi muutuks, pead ju esmalt proovima!

Eduka rahaga majandamise võti on eelarve koostamine. Tee igal kuul valmis plaan (ja pea sellest ka kinni). See aitab Sul püsida õigel kursil ja teha läbimõeldud otsuseid. Alusta sellest, et kirjutad välja kõik kulud, mida selleks kuuks planeerinud oled. Seejärel jaga need erinevatesse kategooriatesse, nagu toit, üür, transport jne. Alusta alati kõige tähtsamate kategooriate täitmisest. Pea meeles, et Sinu eelarve peaks olema valmis vähemalt paar päeva enne uue kuu algust.

„Ma tahan elu nautida”

Loomulikult väärivad kõik seda, et vahel lõbusalt aega veeta ja end uute asjade ostmisega hellitada. Kuid liigsel raha kulutamisel millelegi, mida Sa endale lubada ei saa, on tagajärjed.

Mõned inimesed arvavad, et raha säästmiseks tuleb kulutada nii vähe kui võimalik ja kõigest heast loobuda. See pole aga päris tõsi. Ideaalis peaksid Sa leidma tasakaalu, kuidas nautida praegust hetke ja samas mõelda ka tulevikule. Üks võimalus on järgida reeglit 50-30-20. See tähendab, et kulutad igal kuul 50% oma sissetulekust vajaduste peale (näiteks üür ja toit), 30% oma soovidele ja 20% paned kõrvale säästudeks. Kui kardad, et võid ikkagi libastuda ja hakata liigselt kulutama, väldi kaardiga maksmist. Selle asemel võta kodust välja minnes alati kindel summa sularaha kaasa.

„Ma ei teeni piisavalt, et raha kõrvale panna”

Paljud põhjendavad säästude puudumist sellega, et nende igakuine sissetulek ei ole piisav. Tõepoolest  mida rohkem teenida, seda lihtsam on ka raha kõrvale panna. Ei tasu aga unustada, et säästmine ei ole see, kui palju Sa teenid, vaid see, kui palju suudad kõrvale panna. Seega, kui oskad rahaga targalt ümber käia, saad olenemata sissetuleku suurusest vähemalt midagi ka säästudeks jätta.

Hea nipp on muuta säästude kogumine automaatseks. Selleks et panna vastu kiusatusele iga kuu kogu raha ära kulutada, hoia sääste erineval pangakontol. Peaagu kõik pangad pakuvad võimalust teha igakuiseid automaatseid ülekandeid erinevate kontode vahel. Seega kanna igal kuul (ideaalis kohe pärast palgapäeva) kindel summa oma säästukontole. Kui püsid kursil, näed juba väga varsti esimesi tulemusi!

Aitab ettekäänetest

Me kõik vajame sääste, et olla valmis elu üllatusteks. Selle asemel et tuua vabandusi, muuda oma harjumusi, hakka järgima eelarvet ja automatiseeri säästude kogumine. See on parim viis, kuidas olla valmis ootamatuteks olukordadeks.

Niisiis, lõpeta ettekäänete otsimine ja alusta muudatustega juba täna.

Tähelepanu! Iga laen on finantskohustus. Enne lepingu sõlmimist tutvu hoolikalt teenuse tingimustega ja vajadusel pea nõu spetsialistiga. Krediidi kulukuse määr on 50,82% aastas järgmistel näidistingimustel: krediidiliin 1000 €, kontohaldustasu 0€/kuus, tarbija poolt makstav kogusumma ja tagasimaksete summa 1237,06 €, fikseeritud intressimäär aastas 41,22% . Krediidi kulukuse määr on arvestatud eeldusel, et krediidiliin võetakse kasutusele viivitamata ja täies mahus ning makstakse tagasi 12 võrdse tagasimaksena võrdsete ajavahemike järel alates kuu aja möödumisest krediidiliini kasutusse võtmisest.