Customer Service 6 888 222    Opening Hours E-P 9-21

5 nippi, kuidas elektrikuludelt kokku hoida

01.02.2022
5 nippi, kuidas elektrikuludelt kokku hoida

Elektrihind on olnud Euroopas tõusuteel alates 2021. aastast, püstitades pidevalt uusi rekordeid. Eksperdid prognoosivad, et kõrged hinnad jätkuvad ka kogu 2022. aastal. Konkurentsiameti andmetel võib sellel aastal keskmine elektrihind Euroopas olla ligikaudu 90-100 eurot megavatt-tunni kohta ning 2023. aastal 70-80 eurot.

Kõrgete elektrikulude tõttu on paljud meist hakanud huvi tundma, kuidas on võimalik koduste vahenditega energiat säästa ja elektriarvetelt kokku hoida.

Energiakulude vähendamiseks on mitmeid erinevaid viise, alates väiksemate harjumuste muutmisest kuni ulatuslikumate renoveerimistöödeni. Siin on viis lihtsat nippi, kuidas saad oma elektrikulud kontrolli all hoida.

Analüüsi elektritarbimist

Enne kui asud oma tarbimisharjumusi muutma, on oluline saada üldpilt sellest, kui palju elektrit sa praegu kasutad ja mille peale seda kõige enam kulub. Selleks on sul võimalik tellida oma võrguteenuse pakkuja juures elektritest või kutsuda koju elektrik, kes vajalikud mõõtmised teeb. Pärast seda on juba oluliselt lihtsam tuvastada, mida tuleks kulutuste vähendamiseks ette võtta.

Kasuta ökonoomseid režiime

Nõudepesumasin ja pesumasin on kaks seadet, mis võtavad suurel hulgal elektrit. Tihti arvatakse, et elektri säästmiseks on vaja pesta võimalikult lühikeste pesurežiimidega. Tegelikult on see aga vastupidi: kasutades ökonoomseid ja pikemaid režiime ning madalamat temperatuuri säästad palju rohkem energiat. Uuringud on näidanud, et pesu pesemine 30 kraadi juures võib vähendada elektritarbimist kuni 40% võrra. Lisaks sellele võimaldavad tänapäevased pesuvahendid saada nõud ja riided puhtaks ka madalamate temperatuuride juures.

Kasuta energiasäästlikke pirne

Üks lihtsamaid viise elektrikulude vähendamiseks on vahetada välja oma pirnid. Kuna meil on pimedat aega üsna palju, siis peaksid kasutama tubade valgustamiseks võimalikult säästlikke vahendeid. Uuringud näitavad, et LED-pirnid on oluliselt energiasäästlikumad kui traditsioonlised pirnid, kuna kasutavad põlemiseks märkimisväärselt vähem energiat. LED-pirnid võivad küll olla ostmise hetkel pisut kallimad, kuid see investeering tasub end ära. Lisaks on LED-pirnide eluiga pikem kui tavalistel pirnidel.

Vaheta välja vanad seadmed

Vanad seadmed ja kodumasinad on tõelised energiakulutajad. Selleks, et välja selgitada, kui palju sinu praegused seadmed energiat võtavad, tuleks lisada pistikupesadele arvestid. Kui plaanid mõne seadme välja vahetada, siis pea meeles, et energiatõhusasse masinasse investeerimine aitab sul tulevikus elektrit säästa. Näiteks külmkapid on üldiselt ühed kõige energiakulukamad seadmed kodus ning nende asendamine tõhusamate mudelitega võib vähendada sinu elektrikulusid suurel hulgal. Pesumasinate ostmise puhul tuleks meeles pidada, et kõige energiasäästlikumad on  A+++ märgistega tooted.

Planeeri kodutööd tipptunnivälisele ajale

Üldiselt on elektritariif öösiti või keset päeva tunduvalt soodsam. Tavaliselt on hinnad kõige kallimad hommikul 7-10 ja õhtul 17-21 ajal.  Kui sinu pesumasinal või nõudepesumasinal on olemas taimer, siis ajasta tegevused ajaks, mil elektritariif on soodsam. Näiteks Eesti Energia mobillirakenduses on sul võimalik näha järgmise päeva elektri börsihindasid ning sellest tulenevalt oma tarbimist planeerida.

Mida teha, kui suurt elektriarvet on raske korraga tasuda?

Uued elektrihinna rekordid on pannud paljud tarbijad olukorda, kus neil ei ole võimalik kogu elektriarvet korraga ära maksta. Monefit Spliti abil on saad mugavalt jagada oma kulutused pikemale ajale ja tasuda kolme võrdse maksena. Seda kõike 0% intressi ja ilma ühegi lisakuluta. Uuri lähemalt siit!

Tähelepanu! Iga laen on finantskohustus. Enne lepingu sõlmimist tutvu hoolikalt teenuse tingimustega ja vajadusel pea nõu spetsialistiga. Krediidi kulukuse määr on 50,82% aastas järgmistel näidistingimustel: krediidiliin 1000 €, kontohaldustasu 0€/kuus, tarbija poolt makstav kogusumma ja tagasimaksete summa 1237,06 €, fikseeritud intressimäär aastas 41,22% . Krediidi kulukuse määr on arvestatud eeldusel, et krediidiliin võetakse kasutusele viivitamata ja täies mahus ning makstakse tagasi 12 võrdse tagasimaksena võrdsete ajavahemike järel alates kuu aja möödumisest krediidiliini kasutusse võtmisest.