Customer Service 6 888 222    Opening Hours E-P 9-21

Pensioni II sambasse kogunenud raha: kas ja mida sellega teha?

27.04.2021
Pensioni II sambasse kogunenud raha: kas ja mida sellega teha?

Selle aasta 1. jaanuaril jõustunud pensionireform tõi kaasa suured muutused: kogumine teise pensionisambasse muutus vabatahtlikuks ning inimesed said võimaluse hakata varasemalt pensioniks kogutud raha välja võtma.

Uute võimaluste kasutamine on täielikult vabatahtlik – need kes on praeguse olukorraga rahul, ei pea midagi tegema ja nende jaoks jätkub kõik jätkub vanaviisi. Need, kes soovivad pensioni kogumises midagi muuta ja oma raha välja võtta, peavad selleks vastava avalduse esitama.

Esimene periood avalduste esitamiseks on nüüdseks lõppenud. 1. jaanuarist kuni 31. märtsini avalduse esitanutele hakatakse raha välja maksma septembrikuus. Järgmine periood kestab 1. aprillist kuni 31. septembrini ning pensioniraha kättesaamisega peab ootama lausa 2022. aasta jaanuarini. Avalduse esitanutele makstakse välja kogu teise sambasse kogunenud raha, millest arvestatakse maha 20% tulumaks. Oma pensionikontol olevat summat on kõigil võimalik vaadata lehel www.pensionikeskus.ee.

ERRi andmetel on märtsi lõpu seisuga esitanud soovi pensionisambast lahkuda koguni 20% liitunutest ehk 152 675 inimest. See tähendab, et väljamakstav summa küündib ligikaudu 29 miljoni euroni, mis moodustab 24% teise samba mahust. Kuna avaldust on võimalik tagasi võtta kuni juuni lõpuni, siis võivad nii lahkujate arv kui väljamakstav summa veel veidi muutuda.

Mida teha II pensionisambasse kogunenud rahaga?

Pärast avalduse esitamist ja raha väljavõtmist kerkib paljude jaoks päevakorda küsimus – mis edasi? Kantar Emori korraldatud pensionireformi uuringust selgus, et inimesed plaanivad kasutada II sambasse kogunenud sääste peamiselt laenude tagasimaksmiseks ning koduga seotud kulutusteks (näiteks remondiks). Hulgaliselt on ka neid, kes soovivad kasutada sääste kodu sissemakseks või tervisekulutusteks.

Need, kes raha kohe kasutusse võtta ei plaani ning tahavad seda edasi investeerida, saavad nüüd hakata oma otsuseid ise langetama. Variante on mitmeid: näiteks investeerida iseseisvalt või võtta kasutusele pensioni investeerimiskonto (PIK).

Mis on pensioni investeerimiskonto? Tegemist on eraldiseisva pangakontoga, mis annab võimaluse kasvatada ja hoida oma pensioniraha II samba süsteemi sees. Erinevalt raha täielikust väljamaksmisest ei pea pensioni investeerimiskonto kasutamise puhul tulumaksu maksma. Kui raha on PIK-le kantud, on võimalik seda ise investeerima hakata (näiteks väärtpaberitesse, hoiustesse või investeerimisfondi). Investeerimine ei ole aga kohustuslik  raha võib ka lihtsalt kontole koguda.

Millised on võimalused, et pensioniraha kiiremini kätte saada?

Pensionifondi kogunenud raha väljavõtmisega kaasneb küllaltki pikk ooteaeg ning juba aasta alguses avalduse esitanud inimesed saavad summa kätte alles septembris. Mõnedel võib tekkida soov või vajadus oma säästud rutem kasutusse võtta, kuid seadusest tulenevalt ei ole see paraku võimalik. Seetõttu on mõned platvormid tulnud välja uute lahendustega, mis pakuvad võimalust pensionifondi kogunenud summa kiiresti oma kontole saada. Näiteks on loodud portaal, mis toob kokku inimesed, kes vajavad raha kiiresti, ning investorid, kes on valmis seda maksma.  Kindlasti tuleb aga meeles pidada, et selle variandi kasutamise puhul peab maksma 16% teenustasu juba tulumaksustatud summast, mis tähendab, et raha, mis lõpuks pangakontole laekub, on veelgi väiksem.

Mida teha, kui vajad raha kiiresti, aga intressi ja teenustasu selle eest maksta ei taha? Näiteks Monefit Split võimaldab lihtsalt ja kiirelt võtta kasutusse kuni 1000 eurot ja seejuures ei pea tasuma mingit intressi ega muid lisatasusid. Monefit Spliti võimalustega saad lähemalt tutvuda siin.

Olenemata sellest, millise variandi kasuks otsustad, kindlasti on tähtis oma valik hoolikalt läbi kaaluda. Mõtle, millised on Sinu sissetulekud, mida oma rahaga teha soovid ning vajadusel küsi nõu mõnelt asjatundjalt. II sambas edasi kogumise või lõpetamise võimalus jääb alles püsiva valikuna ja avalduse sambast väljumiseks saad esitada igal ajal.

 

Tähelepanu! Iga laen on finantskohustus. Enne lepingu sõlmimist tutvu hoolikalt teenuse tingimustega ja vajadusel pea nõu spetsialistiga. Krediidi kulukuse määr on 48,44% aastas järgmistel näidistingimustel: krediidiliin 1000 €, kontohaldustasu 0€/kuus, tarbija poolt makstav kogusumma ja tagasimaksete summa 1227,21 €, fikseeritud intressimäär aastas 39,60%. Krediidi kulukuse määr on arvestatud eeldusel, et krediidiliin võetakse kasutusele viivitamata ja täies mahus ning makstakse tagasi 12 võrdse tagasimaksena võrdsete ajavahemike järel alates kuu aja möödumisest krediidiliini kasutusse võtmisest.